Rybolov v Černém moři
http://rybolov-v--ern-m-mo-i.html

copyright © 2005 - 2020

Rybolov na udici

na bulharském jižním pobřeží Černého moře má svá specifika. Především je nutno upustit od představy o trofejních úlovcích několik desítek kilogramů vážících ryb. Rybolov znamená pro Bulhary zejména zdroj obživy a snad si to uvědomila i příroda a proto je většina toho, co v Černém moři žije, jedlé či nějakým způsobem zužitkovatelné, ale menší váhy do cca 2 kg/ks. V Černém moři žijí i větší ryby jako je platýz, rejnok, ryba zvaná vlaštovka a další. Chytají se však do sítí. Na udici se loví brzo z jara. V průběhu letní turistické sezony se zdržují na hloubkách okolo 60 metrů a berou jen sporadicky. Největším živočichem v Černém moři je delfín, který je však přísně chráněn.

Rybaření v Černém moři pomocí udice nevyžaduje žádné povolení či rybářský lístek. A je možno lovit ryby jak ze břehu, tak z loďky. Jediným omezením je to, že můžete chytat pouze na 2 pruty. Průmyslový rybolov pomocí sítí již zákládá povinnost mít rybářský lístek (licenci) a proto se nebudeme touto formou rybaření dále zabývat. Při lovu ryb se používají asi 3 základní způsoby lovu. První je v podstatě na položenou, udice má na konci kmenového vlasce zátěž a nad zátěží jsou obvykle 2 návazce s háčky velikosti č.1 s delším ramínkem. Jako nástraha se používají například drůbeží droby v syrovém stavu (žaludky a srdce), kousky rybího masa třeba z již ulovené ryby a podobně. Možností je řada.

Druhý způsob rybolovu je již poněkud aktivnější a používá se k lovu safrid a dalších menších ryb.. Rybolov tímto způsobem spočívá v použití takzvaného čeparé, což je vlastně systémek 10-15 návazců umělých nástrah. Návazce připomínají poněkud vzdáleně naše mušky. U každého háčku je pírko z nějakého opeřence a ovin u lopatky háčku je nalakován červenou barvou. Vlastní rybolov probíhá z loďky a to tak, že se čeparé opatří ještě zátěží a spustí se na dno, často na hloubkách okolo 50 metrů. Po dopadu na dno se čeparé navijákem zvedne asi o 3 metry a pomocí prutu se provádí záškuby, které na návazcích imitují pohyb. Ryba to považuje za potravu a má smůlu, stane se potravou. Takto se “prohledává” celý sloupec vody. Při výskytu hejna ryb je však obvyklé, že háčky jsou “obsazeny” již při klesání čeparé ke dnu.
Třetí způsob rybolovu je také na čeparé, ovšem poněkud větších rozměrů. Používá se výhradně k lovu černomořského tuňáka (palamud). Háčky jsou mnohem větší a pevnější, počet návazců se pohybuje okolo 40 a závaží na konci kmenového vlasce mívá i 2kg. Celý systém se táhne za lodí jedoucí malou rychlostí - něco jako vlečná udice - a kmenový vlasec drží rybář v ruce, jen tak pozná záběr. Když ryba zabere je potřeba udělat celou řadu speciálních úkonů v přesném pořadí nebo jinak úlovek ztratíte a ještě se můžete o kmenový vlasec zranit. Uvědomte si, že běžně zabere ryba o váze 1,5kg a nemusí být jen jedna protože tento druh ryb žije v hejnech.

Na snímku vidíte, co je možno, při trošce štěstí, na udici chytit. Jedná se sice o poněkud méně hojnou rybu, ale o to více její úlovek potěší. A že se jedná o kulinářskou lahůdku, to netřeba snad ani připomínat. A jak se ta krásná ryba jmenuje? Dostala jméno podle abnormálně vyvinutých prsních ploutví připomínajících křídla ptáka. Nebudu vás napínat, v Bulharsku jí neřeknout jinak, jak vlaštovka.

 

 

Nepořádáme žádné hromadné akce. Na rybolov vyjíždíme originální rybářskou bárkou a na palubě je zkušený místní rybář. Rybolovu se účastní maximálně další 4 osoby. Každému se věnujeme individuálně. Vždy minimálně jeden člen posádky hovoří česky.