Autem do Bulharska
http://autem-do-bulharska.html

copyright © 2005 - 2020

Autem do Bulharska

Jedním s možných způsobů dopravy do Bulharska je individuální doprava osobním vozem. Jízda po vlastní ose je nejlevnější, je opravdu bezpečná a poznáte krásnou část Evropy.
Trasu lze volit buď přes Srbsko nebo přes Rumunsko. Obě trasy jsou rovnocené pokud se týká ujeté vzdálenosti. Zásadní rozdíl je v podílu rychlostních silnic a dálnici na trase. Zatím co v Srbsku pojedete (až na nevelké výjimky) po dálnicích a rychlostních silnicích, v Rumunsku je na doporučené trase dálnice jen asi 100km a to mezi Piteští a Bukureští.
Další rozdíl je ekonomický a jsou jím poplatky za použití silniční a dálniční sítě. Při jízdě osobním vozem není rozdíl skoro žádný, ale pokud pojedete obytným vozem či například vozem typu Ford tranzit, tak rozdíl narůstá na desítky euro v neprospěch Srbska.
Dalším rozdílem v nesprospěch Srbska je skutečnost, že tato země není členem EU. To znamená "klasické" celní a pasové procedury. Každý rok byla zaznamenána "rekordní" zdržení na hraničním přechodu Kalotina v délce více jak 4 hodiny, právě z důvodu laxního pasového a celního odbavení na straně Srbů. Při cestě zpět do České republiky se skoro pravidelně projevuje negativně zvýšená "aktivita" celníků na hraničním přechodu mezi Srbskem a Maďarskem. Výjimkou bohužel nejsou i několika hodinová zdržení.

Věříme, že našich zkušeností  zcela jistě využije hlavně ten, kdo si plánuje dovolenou podle svého gusta a nechce být závislý na termínech stanovených někým jiným, ale chce být pánem svého volného času.


Rady na cestu

  • Pokud nemusíte, netankujte v Maďarsku z důvodu vysokých cen PHM. Platí i pro vozidla s pohonem LPG
  • Zelenou kartu mějte vždy po ruce. Právě po ní se ptají policisté jako první
  • Dodržujte striktně dopravní předpisy. A to i když třeba místní jedou velmi rychle, nechte je jet. Policie je nesmlouvavá a pokuty velmi citelné
  • Stejně jako u nás se v Evropě vyskytují řidiči v klobouku a další známí "exoti". Pozor na ně, jsou stejní jako v ČR
  • Vždy žádejte doklad za nákup či službu a zaplaťte jen sumu na dokladu uvedenou
  • Nikdy se nedejte zlákat na nabídku slevy za podmínky absence dokladu o zaplacení
  • Pokud by jste snad měli dopravní nehodu, žádejte přítomnost policie a tlumočníka. Nepodepisujte nic, čemu řádně nerozumíte